Kwatery pracownicze

Kwatery pracownicze – zaplecze socjalno-pobytowe dla pracowników

Firmy, które biorą udział w realizacji pokaźnych inwestycji na terenie całego kraju, nieustannie delegują swoich pracowników do pracy w odległych lokalizacjach. Tym samym zobowiązane są do zapewnienia im zaplecza socjalno-bytowego i poniesienia wydatków noclegowych. W niektórych przypadkach firmy decydują się na budowę kwater tymczasowych, przeznaczonych dla osób biorących udział w konkretnym projekcie. Po zakończeniu inwestycji hotele skonstruowane z modułowych pawilonów mogą zostać zdemontowane i przewiezione w inne miejsce, ale nie wszystkie firmy wybierają takie rozwiązanie. Większość wybiera kwatery pracownicze o charakterze stałym.

Noclegi dla pracowników w delegacji

Kwatery pracownicze należy rezerwować z wyprzedzeniem, zwłaszcza gdy w delegację służbową ma się wybrać większa grupa pracowników. Najlepszym rozwiązaniem dla delegacji zbiorowych są hotele pracownicze, czyli miejsca stworzone z myślą o pracownikach biorących udział w projektach realizowanych daleko poza miejscem zamieszkania. Wówczas noclegi pracownicze odbywają się w kilkuosobowych pokojach (maksymalnie 4 osoby w jednym pokoju) w warunkach zbliżonych do panujących w domach akademickich.

Dobry hotel pracowniczy to miejsce odpowiednie zarówno dla robotników zaangażowanych w budowę drogi czy nowego osiedla, ale również biznesmenów, którzy nie zajmują się pracą fizyczną, a negocjują warunki umów i dokonują wszelkich formalności związanych z realizacją inwestycji. W hotelach pracowniczych dostępne są również pokoje jednoosobowe i zapewniony bezpłatny Internet, zatem wymagająca skupienia praca na komputerze jak najbardziej jest możliwa.

W pokojach kilkuosobowych również panują warunki odpowiednie do wypoczynku i swobodna atmosfera. Nie dopuszcza się do zakwaterowania w jednym pokoju pracowników różnych firm, poza tym stawki za pokój nie w każdym przypadku są takie same. Warunki wynajmu zawsze ustalane są indywidualnie i uzależnione od tego, ile osób zamieszka w hotelu, na jak długo i w jakim terminie.

Wygodne kwatery pracownicze

Wielkość i wyposażenie pokoi to nie jedyne czynniki, jakie decydują o wyborze kwatery pracowniczej. Równie ważne jest to, jak wygląda dostęp do łazienek i co składa się na wyposażenie kuchni. Pracownicy, którzy długi czas przebywają w delegacji, zwykle decydują się na samodzielne przygotowywanie posiłków i gotują na zmiany. Takie rozwiązanie jest dla nich sprawiedliwe i wygodne, a przy tym znacznie tańsze niż obiady spożywane „na mieście”. Niezależnie od tego dość istotne jest, by w pobliżu kwater pracowniczych znajdowały się lokale gastronomiczne, do których będą mogli udać się ci, którzy zrezygnują z gotowania w hotelu robotniczym. Dobrze również, jeśli w niedalekiej odległości funkcjonują sklepy spożywcze.

Pomieszczenia wspólne i parkingi

Wygodne kwatery pracownicze to nie tylko pokoje z łóżkami, ale również pomieszczenia wspólne i parking dla gości. Zasady użytkowania pomieszczeń powinny być jasne i zamieszczone w takim miejscu, by wszyscy pracownicy mogli się z nimi zapoznać. Dobrze również, jeśli obsługa czuwa nad przestrzeganiem regulaminu i wyciąga konsekwencje w stosunku do osób, które notorycznie spożywają alkohol, a następnie zagłuszają cieszę nocną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *