Skanowanie 3D w kontroli jakości

Skanowanie 3D w kontroli jakości

Technologia skanowania 3D umożliwia przeprowadzanie bezdotykowej kontroli jakości. Oznacza to, że urządzenie pomiarowe nie styka się z powierzchnią skanowanego obiektu, a zatem nie istnieje ryzyko wgniecenia czy zarysowania produktu. Poza tym skanowanie 3D z wykorzystaniem skanerów optycznych może być wykonywane z pewnej odległości, co znacznie przyspiesza i ułatwia cały proces kontroli jakości.

Kontrola jakości na każdym etapie produkcji

Proces produkcyjny złożonych części do maszyn i urządzeń dzieli się na kilka etapów, a poprawna realizacja kolejnego z nich nie jest możliwa, jeśli w poprzednim pojawiły się błędy. Dlatego też wnikliwa kontrola jakości powinna być przeprowadzana na każdym etapie produkcji, ze szczególnym uwzględnieniem produktu końcowego.

Kontrola jakości produktu końcowego

Skanowanie 3D umożliwia porównanie wytworzonego produktu końcowego z modelem referencyjnym CAD, dzięki czemu operator skanera pozyskuje informacje o wymiarach i ewentualnych deformacjach. Tym samym jakość produktu można ocenić nie odchodząc od komputera i nie stosując dodatkowo żadnych konwencjonalnych metod pomiarowych. Skanowanie 3D w kontroli jakości to pewność, że produkt jest wolny od wad, a jeśli takowe występują, to dokładnie wiemy, jakiego rodzaju są to błędy. Eliminacja uchybień możliwa jest bez dodatkowych pomiarów.

Skanowanie 3D w kontroli jakości – zalety

Stosowanie skanerów 3D w procesie kontroli jakości ma wiele zalet. Jako pierwszą należy wymienić dokładność. Odpowiedni sprzęt pozwala na pozyskanie precyzyjnych pomiarów z dokładnością do kilku mikronów. Żadna tradycyjna metoda pomiarowa nie daje takich możliwości.

Kolejną zaletą nowoczesnych skanerów jest szybkość działania. Ani przygotowania do skanowania, ani samo skanowanie 3D nie są procesami czasochłonnymi. Skanery umożliwiają szybką rejestrację danych, nawet jeśli mamy do czynienia z obiektami bardzo dużymi, np. budynkami.

Ogromną zaletą profesjonalnych skanerów 3D jest ich mobilność. Dzięki temu miejscem wykonywania pomiarów wcale nie musi być laboratorium pomiarowe. Może to być siedziba firmy klienta, ale również każde wnętrze, w jakim znajduje się odpowiednio dużo miejsca do ustawienia skanera. Profesjonalne urządzenie świetnie sprawdza się również podczas kontrolowania jakości obiektów stojących na zewnątrz, np. nowoczesnej fontanny.

Bezdotykowa kontrola jakości

Pisząc o zaletach skanowania 3D, nie można pominąć bezpieczeństwa procesu skanowania. Laserowe skanery 3D to urządzenia nieszkodliwe dla człowieka, dlatego ich obsługa nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Proces skanowania bezpieczny jest również dla obiektów, nawet tych o delikatnej strukturze, ponieważ urządzenie nie dotyka ich powierzchni. Bezdotykowa kontrola jakości pozwala  na niezależną inspekcję powierzchni. Zastosowana wiązka światła laserowego również w żaden sposób nie zmienia struktury powierzchni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *