Czyszczenie biżuterii

Czyszczenie biżuterii – jak zrobić to skutecznie?

Nawet najlepszej jakości biżuteria może zmienić kolor, co nie powinno być powodem do niepokoju, zwłaszcza gdy nie dzieje się gwałtownie. Ciemnienie biżuterii jest spowodowane jej utlenianiem, czyli procesem zupełnie naturalnym. Oczywiście użytkownik biżuterii powinien starać się, by ten proces postępował możliwe wolno i unikać sytuacji i czynników, które mogą źle oddziaływać na biżuterię. Czyszczenie biżuterii, która ściemnieje, oczywiście jest możliwe, niemniej lepiej takiemu zjawisku zapobiegać.

Dlaczego biżuteria ciemnieje?

Biżuteria zmieniająca kolor na ciemniejszy wcale nie musi być produktem złej jakości. To prawda, że najszybciej ciemnieją wyroby sztuczne, które zawierają rozmaite domieszki metali, wchodzące w reakcję ze skórą, ale biżuteria ze złota czy srebra wysokiej próby również ulega temu procesowi, zwłaszcza, gdy nie dbamy o jej odpowiednie przechowywanie.

Biżuteria ciemnieje, jeśli jest pozostawiona sama sobie i bez żadnego opakowania, przez długi czas leży na półce czy wisi na wieszaczku. Sytuacja pogarsza się, jeśli owa półka lub wieszak na biżuterię znajdują się w łazience, a więc dodatkowo są narażone na intensywne działanie pary wodnej. Biżuteria nie lubi wilgoci, nie lubi też powietrza, dlatego należy ją przechowywać z dala od wilgotnych pomieszczeń, a najlepiej również z dala od światła. Doskonale sprawdzą się zatem szczelnie zamknięte szkatułki na biżuterię. Co istotne – nie wrzucamy do nich biżuterii luzem, ponieważ mogłaby się poplątać i porysować. Każdy wyrób wkładamy do osobnego woreczka bądź torebki strunowej, ewentualnie do małego, papierowego pudełka.

Czyszczenie biżuterii w domowych warunkach

Zapobieganie ciemnieniu biżuterii to dobra praktyka, ale jeśli nie udało nam się uchronić naszej biżuterii i mimo wszystko pokryła się ciemnym osadem, możemy ją wyczyścić. W domowych warunkach można to zrobić z użyciem wody i mydła lub delikatnego płynu do mycia naczyń. Niektórzy stosują też kąpiele w napoju typu cola czy papki z sody oczyszczonej, ale jeśli jesteśmy posiadaczami drogocennej, delikatnej biżuterii i nie mamy pewności, jak zareaguje na takie praktyki, lepiej zrezygnować z domowych eksperymentów. Co w takiej sytuacji? Warto wybrać się do salonu optycznego lub sklepu z biżuterią i zakupić specjalistyczny preparat do czyszczenia biżuterii. Stosowanie środka w warunkach domowych jest proste, ale w przypadku poważnych zabrudzeń, może nie przynieść spodziewanych efektów.

Czyszczenie biżuterii w salonie jubilerskim

W warunkach domowych trudno usunąć np. podkład do twarzy, ubity pomiędzy oczkami delikatnego łańcuszka. Czyszczenie okazałych naszyjników i kolczyków z dużą ilością zdobień, pomiędzy którymi znajdują się zabrudzenia, również może być sporym wyzwaniem. Z takimi problemami doskonale poradzi sobie fachowiec, dlatego zamiast męczyć się w domu, niekiedy warto oddać biżuterię do profesjonalnego czyszczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *