inteligentny dom

Jak działa inteligentny dom?

Inteligentny dom to budynek wysoce zaawansowany technicznie. Ale mówiąc o budynku wyposażonym w inteligentny system zarządzania, wcale nie mamy na myśli futurystycznego obiektu z mnóstwem czujników i wymyślnych instalacji. Inteligentny dom w rzeczywistości popularne i powszechnie znane urządzenia, ale połączone w jeden zintegrowany system, co pozwala w prosty sposób zarządzać całym obiektem.

Inteligentny dom – zalety

Inteligentny dom, wyposażony w system czujników i detektorów oraz zintegrowany system zarządzania, to rozwiązanie, które warto rozważyć z trzech powodów. Po pierwsze taka instalacja podnosi bezpieczeństwo budynku. Przykładowo można zaprogramować ją tak, by w czasie dłuższej nieobecności domowników żarówki LED wi-fi w niektórych pomieszczeniach włączały się i gasły w określonej kolejności. Jeśli złodziej będzie obserwował budynek z zewnątrz, pomyśli, że w domu cały czas ktoś przebywa.

Mówiąc o bezpieczeństwie, warto wspomnieć o sytuacji, gdy domownicy zostawią w domu włączony sprzęt elektroniczny. Włączony telewizor czy radio nie stanowią zagrożenia, ale pozostawione żelazko czy prostownica do włosów są poważnym problemem. Na szczęście wysoce zaawansowany technicznie budynek umożliwia wyłącznie prądu w danym miejscu i odłączenie zasilania od żelazka bez konieczności wracania się do domu. Zasilenie dla inteligentnego gniazdka można wyłączyć smartfonem. Przyda się to także wtedy, gdy musimy wyjść z domu, a jednocześnie chcielibyśmy, by potrawa w piekarniku mogła się piec jeszcze przez jakiś czas.

Żarówki LED wi-fi, kamery IP i inne elementy systemu

Inteligentny dom daje możliwość sterowania natężeniem światła. Takie rozwiązanie sprawdza się m.in. w sypialniach dziecięcych. Żarówki LED wi-fi można zaprogramować w taki sposób, by tworzyły przyjemny półmrok, dzięki czemu maluch nie obudzi się w całkowitej ciemności.

Budynek wyposażony w kamery IP daje możliwość podglądania tego, co dzieje się w środku. Dzięki kamerom w każdej chwili można sprawdzić, co robią dzieci, czy rzeczywiście się uczą, albo jak sprawuje się pozostawiony w domu pies. Kamery IP można zainstalować także na zewnątrz, co daje możliwość podglądu na teren wokół posesji.

Inteligentny dom – jak wybrać odpowiedni system?

Wymienione wyżej zalety to tylko niektóre z powodów, dla których warto postawić na system inteligentnego domu. Najważniejsze jest to, że właściciel budynku sam decyduje o liczbie podłączonych instalacji, sam wybiera, jaka elektronika znajdzie się w domu, sam określa funkcje,
w które chciałby wyposażyć swój budynek. Po określeniu potrzeb i oczekiwań można przystąpić do przeglądu dostępnych na rynku rozwiązań. Wybór jest ogromny, można wybierać zarówno spośród pojedynczych urządzeń, jak i gotowych zestawów. Nierzadko wybór uwarunkowany jest tym, czy mamy do czynienia ze starym budynkiem, czy też nasz dom dopiero co powstaje. Od tego zależy, czy w budynku sprawdzi się instalacja przewodowa, czy też bezprzewodowa. Instalacja kamer, czujników i systemu zarządzania nierzadko wykonywana jest we własnym zakresie. Nie jest to trudne, ponieważ producenci systemów oferują klarowne systemy zarządzania z przejrzystym
i intuicyjnym interfejsem.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *