Przegląd komina podczas palenia w domowym kominku

Budując dom, który będzie ogrzewany za pomocą kotła grzewczego na paliwo stałe, płynne lub gazowe, musimy wyposażyć budynek w komin, którym wydostaną się spaliny powstałe w procesie spalania. Warunki budowy komina oraz sposobu wentylacji pomieszczeń, w których stoją kotły grzewcze, określają przepisy prawa budowalnego. Warto do nich zajrzeć szczególnie wtedy, gdy rozważamy montaż kominka. W przeciwieństwie do innych kotłów grzewczych, kominek stoi w salonie, a więc niedopuszczalne jest, by kopcił, brudził i wydzielał nieprzyjemne zapachy. Dym i spaliny muzą być sprawie wyprowadzone na zewnątrz.

Budowa komina a montaż wkładu kominkowego

Nie w każdym budynku da się wybudować kominek. W budynkach wielorodzinnych można spróbować go zastąpić kominkiem elektrycznym lub biokominkiem, ale o budynku tradycyjnym raczej należy zapomnieć. Powód jest prosty – montaż wkładu kominkowego możliwy jest tylko wtedy, gdy mamy dostęp do przewodów kominowych. Komin, do którego ma zostać podłączony kominek musi mieć określoną wysokość i średnicę, a ponadto znajdować się w na tyle dogodnym miejscu, by budowa kominka rzeczywiście wchodziła w grę (nie tuż obok drzwi czy okien i nie w malutkim składziku, nie tam, gdzie podłogi mogą nie wytrzymać wysokiego obciążenia).

W budynku, który spełnia określone w przepisach wymogi, może stanąć dowolny kominek. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się eleganckie kominki nowoczesne, ale kominki tradycyjne, a nawet kominki kaflowe również znajdują wielu zwolenników.

Wkłady kominkowe – podłączenia do komina

Dobry producent kominków oferuje wysokiej jakości wkłady kominkowe różnego typu. Najprościej z kominem podłączyć wkład stalowo-szamotowy, który jest znacznie lżejszy od wkładu żeliwnego, poza tym dostępny w wielu różnych rozmiarach, z różnymi szybami i drzwiczkami. Wkłady stalowo-szamotowe dostępne są też w opcji z płaszczem wodnym, co ma znaczenie podczas podłączania urządzenia do przewodów kominowych, ponieważ w takim wypadku ciepło pobierane jest również od spalin.

Niezależnie od tego, jaki wkład kominkowy zostanie zamontowany, konieczne jest regularne sprawdzanie zarówno połączenia z kominem, jak i samego komina. Przeglądu kominiarskiego dokonuje osoba ze stosowanymi uprawnieniami budowlanymi. Najczęściej jest to mistrz kominiarstwa.

Użytkowanie domowego kominka a przeglądy kominiarskie

Przeglądu komina należy dokonywać przynajmniej raz w roku, a najlepiej dwa razy – przed rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz w jego trakcie. Przegląd powinien być wykonany zarówno od góry, czyli z dachu, jak i od dołu, czyli bezpośrednio z kotłowni, a w przypadku kominków – z salonu. W trakcie przeglądu osoba uprawniona powinna sprawdzić również wentylację budynku. Jeśli ma jakiekolwiek zastrzeżenia, należy instalację poprawić/ulepszyć, natomiast sam komin wyczyścić. Do czyszczenia komina używa się specjalnych akcesoriów kominiarskich. Czyszczenia można dokonać we własnym zakresie, ale wówczas nie będziemy mieć zaświadczenia wymaganego przez firmy ubezpieczeniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *