Schody

Schody – krótka historia powstania

Schody znano już w starożytności. Oczywiście wtedy nie były tak efektowne i idealne pod względem konstrukcyjnym, jak obecnie, niemniej dobrze spełniały swoją funkcję. Pierwsze schody drążono w skałach i wykłuwano w kamieniu, umożliwiając tym samym sprawne pokonywanie różnic poziomów przy niejednorodnym ukształtowaniu terenu. Z czasem schody zaczęto stosować także wewnątrz budynków, układając je z kamiennych bloków. Do budowania schodów używano również drewna.

Użytkowa funkcja schodów

W najstarszych czasach schody wewnętrzne pełniły funkcję czysto praktyczną. Stosowane były w przedsionkach, z których wchodziło się do głównej izby, jak i wewnątrz domu, gdzie umożliwiały korzystanie ze strychu, a w bogatszych domach – pomieszczeń użytkowych usytuowanych na piętrze. Z czasem schody znajdowały coraz więcej zastosowań, a obok kamiennych, topornych konstrukcji, tworzono konstrukcje drewniane. To właśnie schody z drewna uznaje się obecnie za najstarsze schody na świecie. Odkryto je w kopalni soli w Hallstatt w Austrii. Schody te mają mniej więcej siedem tysięcy lat. Wokół nich znaleziono przedmioty z epoki żelaza.

Dziś najważniejszą funkcją schodów nadal pozostaje funkcja użytkowa. Schody wewnętrzne mają zapewniać dostęp do pomieszczeń usytuowanych wyżej, bez względu na to, czy mówimy o pełnym piętrze, antresoli czy strychu. Ale oprócz tego, że mają być praktyczne, czyli wygodne do pokonania, powinny być również estetyczne. O estetyce schodów sporo mówią budynki z epoki renesansu, zwłaszcza te największe, stanowiące siedzibę ważnych osobistości.

Schody i ich funkcja estetyczna

W epoce renesansu duży nacisk kładziono na zdobienia budynków, stąd podziwiane do dziś kolumny, arkady, płaskorzeźby i ozdobne tablice. Oczywiście budynki zdobiono nie tylko na zewnątrz, ale i od środka. Ważną funkcję pełniły tutaj schody, które stały się elementem architektonicznym zdobiącym i podkreślającym rangę obiektu. W pałacach, teatrach czy muzeach pochodzących z tamtego okresu, niejednokrotnie możemy spotkać okazałe schody wachlarzowe z bogato zdobioną balustradą. Popularne dzisiaj schody nowoczesne zdecydowanie różnią się od schodów montowanych w tamtym okresie. Dziś cenimy proste formy i gładkie powierzchnie, uznając, że lepiej oddają charakter projektowanych budynków. Schody traktujemy jednocześnie jako przedmiot użytkowy i element dekoracyjny, pamiętając, że musi posłużyć przez wiele lat i dobrze spełniać swoją funkcję nawet wówczas, gdy zdecydujemy się na wprowadzenie sporych zmian w wyglądzie pomieszczenia.

Rodzaje schodów wewnętrznych

Na przestrzeni lat opracowano różne konstrukcje schodów wewnętrznych. Dzisiejsi inwestorzy mogą korzystać z tamtych doświadczeń i umieścić w budynku schody dowolnego kształtu, począwszy od wspomnianych wyżej schodów wachlarzowych, poprzez schody spiralne, zabiegowe i dwubiegowe, skończywszy na schodach prostych. Dziś nadal spotykamy schody układane z kamiennych bloczków, ale dotyczy to głownie zastosowań zewnętrznych. Częściej inwestorzy decydują się na schody żelbetonowe, schody drewniane lub też schody modułowe, wykonane z połączenia drewna i metalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *